SENIOR FINAL ASSEMBLY

Master of Ceremonies, Mr. Agustin Maggi welcomed our guests, HM Ambassador Mr Ian Duddy, Mr Martin Wells, Chair of the Board of Governors, Governors, Trustees, Staff, Students and Parents to the ceremony.

The Ambassador invited students to make the most of the opportunities they have, and to always strive to do the best they can in as many areas as they can. The British Schools Principal, Mr Mark Rosevear, referred to the events of the year and the importance of understanding relationships and taking responsibility in his speech.

There were further speeches from Mr Andrew Bunt, The Head of Senior, the 2019 Head Boy and Head Girl, Andres Chang and Sol Slinger, before Mr. Martin Wells closed the proceedings. Mr. Wells commented on how proud the School is that a former student, Mr. Luis Lacalle Pou, is President Elect of Uruguay. He concluded by thanking everyone for their hard work which has culminated in another busy and successful year.

See below the Assembly´s photos, the prize winners, Andrew Bunt and Mark Rosevear´s speeches.

We would like to wish everyone a Happy Holidays and look forward to seeing you all next year.

 

Sport Prizes

Player of the Year

Under 13 Rugby

Alfonso María Mañé

Under 14 Rugby

Juan Manuel Dotta

Under 15 Rugby

Franco Bertini

Under 16 Rugby

Martín Civetta

Under 17 Rugby

Joaquín Myszka

Outstanding Rugby Player

Juan Francisco Pirone

 

Player of the Year

Under 13 Hockey

Inés de Posadas

Under 14 Hockey

Justina Arregui

Under 15 Hockey

Carmela Basso

Under 16 Hockey

Olivia Henderson

Outstanding Hockey Player

Camila Sarabia

               

Player of the Year

Under 13 Football

Juan Pedro Echeverría

Under 14 Football

Alfonso Mailhos

Under 15 Football

José María Tejera

Under 16 Football

Juan Ignacio Canessa

Outstanding Football player

Juan María Seizer

               

Basketball Player of the Year

Martín Muscio

Handball Player of the Year

Francisca Guani

Football Player of the Year

Valentina Pérez

               

Athlete of the Year

Justina Echeguía

Athlete of the Year

Joaquín Echeverrigaray

               

Outstanding Sportswoman

Francesca Ferrari

Outstanding Sportsman

Joaquín Echeverrigaray

Subject Prizes

Senior Theatre

Florencia Römer

Theory of Knowledge

Abril Alexander

AJ Hobson Prize

for Senior History

Florencia Puig

Geography

Chiara Curbelo

Business Management

Juan Andres Bañales

Economics

Matias Campelo

Senior English

Mercedes Strauch

Junior English

Delfina Olaso

Senior Spanish

Florencia Puig

Junior Spanish

Agustina González

Junior Chinese

Bautista Martínez

Senior French

Derek Smith Estrada

Junior French

Chiara Martínez

Senior Portuguese

Rosina Deleón

Junior Portuguese

Carmen Gomensoro

Computer Science

Florencia Batlle

Junior Information Technology

Guzmán Zugnoni

ITGS

Sol Slinger

Junior Mathematics

Federico Schuscheim

John Thewlis Prize for Excellence in Mathematics             Alejandro Seré

Environmental Systems & Societies

Marría Sofía Collazo

Junior Science

Ana Inés Alende

Biology

Mercedes Strauch

Chemistry

Lucía Machado

Physics

Dikran Bakkalian

EFFORT & ATTITUDE

1YL

Simón Recht

2YL

Federica Arregui

3YL

Chiara Martínez

4YL

Maia Lotitto

 

School Spirit

1YL

Franco Malde

2YL

Joaquina Costa

3YL

Theo Romero

4YL

Martina Oddone

5YL

Joaquín Espiga

 

 

TOP OF LICEO

1YL

Federica Arregui

Sol Martínez

Liat Preidikman

2YL

Ignacio Monsuárez

Inés Raffaelli

Theo Romero

3YL

Ana Alende

Francesca Ferrari

Federico Schuscheim

4YL

Abril Alexander

Chloé Romero

Paulina Seré

5YL

Dikran Bakkalian

Lucía Machado

Ma. Mercedes Strauch

 

 

Special Prizes

Top in Uruguay

First Language English

(Oral Endorsement)

Abril Alexander

Top in Uruguay

Global Perspectives

Abril Alexander

High Achievement

 Foreign Language French    Ana Alende

Top in Uruguay

 Mathematics

Chloé Romero

Top in Uruguay

Combined Science

Chloé Romero

Top in Uruguay

Literature (English)

Chloé Romero

Top in World

Literature (Spanish)

Chloé Romero

Top in Uruguay

First Language English (Oral Endorsement)

Clara Hardoy

Top in Uruguay

First Language Spanish

Maria Del Pilar Elgorriaga

Top in Uruguay

First Language Spanish

María Paulina Seré

Top in Uruguay

Mathematics

María Paulina Seré

 

Lodge Prize for Service

to the Community

Clara Piquet

The Shearer Award for Performance in Theatre Arts   

Julieta Álvarez

The JW Jones Memorial Trophy for Outstanding  Academic Achievement      

Chiara Curbelo

Outstanding Academic Achievement in Integrated Baccalaureate

Lucía Machado

Outstanding All-Round Student

Dikran Bakkalian

The Charles Miles Cup for Service to the School

Sol Slinger

The PS Schor Cup

Andrés Chang

 

2019 Prefects

5YL

Chloé Romero

Pilar Elgorriaga

Camila Varela

Paulina Seré

Felipe Crosa

Andrew Cooper

Federico Kong

Santiago Solari

 

6YL

Elisa Cooper

Lucía Machado

Ma. Mercedes Strauch

Dikran Bakkalian

Lucas Pollio

Máximo Vargas

 

HEAD GIRL

Sol Slinger

 

HEAD BOY

Andrés Chang

 

2020 Prefects

5YL

Francisco Algorta

Anna Beare

Francisco Deffeminis

Dylan Fairless

Francesca Ferrari

Valentina Monsuarez

Juan María Sequeira

Irina Svetogorsky

6YL

Felipe Crosa

María del Pilar Elgorriaga

Federico Kong

Chloé Romero

María Paulina Seré

Santiago Solari

Camila Varela

 

HEAD GIRL

Paulina Seré

HEAD BOY

Felipe Crosa

 

 

©2014 The British Schools, Founded 1908 - All rights reserved
Phone: (598) 2600 34 21 - Fax: (598) 2601 63 38 - Máximo Tajes 6421 - Montevideo - Uruguay